Hogyan védhetjük ki a forint árfolyamának változásait saját háztartásunkban? Biztos vannak okos gazdasági szakemberek, akiknek ez a kérdés nem okoz gondot. De a bérből és fizetésből élő embereknek, akik esetleg valamennyit meg tudnak takarítani minden hónapban, nekik nagy fejtörést okoz. Legjobb lenne, ha mindannyian már euróban kapnánk a fizetésünket, mert az látszólag nagyobb biztonságban van a negatív irányú világgazdasági változásokkal szemben. De még jó ideig forintban utalja át a munkáltatónk a bérünket hónap elején. S bár az infláció egyelőre alacsony, mégis úgy érezzük, pénzünk egyre kevesebbet ér, hiszen nemzeti valutánk árfolyama folyamatosan csökken a dollárhoz, az euróhoz, a svájci frankhoz képest. Igaz, amennyiben berakjuk a bankba, most akár 10-13%-os kamatot is kaphatunk rá. Mindeközben fél év alatt az euró árfolyama 25-30, a dolláré 40-50%-kal emelkedett. Mit tehetünk ennek kivédésére? Váltsuk át megtakarításunkat most euróra? Hiszen ma javult a forint, már 300 Ft alá csökkent. De mi lesz akkor, ha bekövetkezik az, amit a Raiffeisen bank elemzője jósol, hogy év végére 270 Ft-ra is javulhat? Mert akkor 10% százalékot elveszt az euróm az értékéből. Ezek szerint az a jó, ha forintban hagyom a pénzem? És mi van akkor, ha a másik véglet következik be, és a forint a globális helyzet romlása következtében ismételt eladási hullám áldozata lesz és katasztrófálisan csökken az értéke? Aminek következtében megtakarításom elveszti értékét. Ez a nagy dilemma. Nem merek kockáztatni. Murphy törvénye szerint, ha az egyik verzióra játszanék, akkor biztosan úgy változna a helyzet, hogy inkább a másikat kellett volna.
Ki kell találni valami olyan megoldást, ami egyik esetre is jó és a másikra is, hogy ne legyen rám semmi hatással ez az egész valuta kérdés, hogy a legjobban kezeljem a helyzetet. Nem akarok én semmi spekulációt, csak azt, hogy a tőkém megőrizze az értékét. Az én megoldásom, hogy megtakarításom azonnal kettéosztom, s az egyik felét berakom forintbetétbe a legnagyobb elérhető kamatra. A másik felét pedig átváltom az aznapi árfolyamon euróra, s azt is bankba rakom. Így pénzem egyik fele mindig forintban, a másik euróban van. Ha a forint gyengül az euróhoz képest, a tőkém nem változik, hiszen egyik fele igaz, hogy kevesebbet ér, de a másik fele ugyanennyivel többet. S ez fordítva is így van.
Ezzel a megoldással nem gazdagodik meg senki. De talán így a legkisebb az esélye annak, hogy ebben a válságban elveszítsük vagyonunkat. Persze nem én találtam fel a spanyolviaszt.